Do třetice vyrovnaná koncovka už nevyšla

V pátém kole Kooperativa NBL hostila SLUNETA Brno. Hosté dorazili do Ústí odhodláni prodloužit vítěznou sérii, ale stejný cíl měly i Pandy.

Po opatrném a bodově nevýrazném úvodu se rychleji oklepali Brněnští a trojkami si pomohli k vedení 7:14. Ale SLUNETA si soupeře naštěstí nenechala odskočit a odpověděla také trojkami, hlavně z rukou Edwardse a Ústí nakonec vyhrálo první čtvrtinu 21:20.

V druhém dějství se hrálo opět vyrovnaně, přičemž domácí stále tahali za kratší konec a museli neustále dotahovat ztrátu, kterou si nakonec odnesli i do šaten za poločasového skóre 38:42.

Ani po přestávce se výrazně obraz hry nezměnil, hosté hráli jednoduše a rychle dopředu a ústecký útok byl nemastný neslaný. A když ani třetí čtvrtina neukázala jasného adepta, tak muselo rozhodnout poslední dějství. V jeho polovině trefuje hostující Dáňa trojku a zvyšuje už na 62:69, domácí lodivod musel reagovat oddechovým časem a ve svých řadách našel zachránce okamžiku Leslieho Varnera, který v důležité chvíli podržel bodově svůj tým, aby SLUNETA dotáhla i třetí utkání do infarktového závěru. V něm nejprve zvedl ze sedadel ziskem a následnou smečí opět Varner, po něm pak opět smečoval Oguama a Ústí vedlo o bod. Při zbývajících 30 vteřinách střílí brněnský tahoun Bálint za 3 body, ale nedává, a i když SLUNETA svého soupeře jasně přeskákala, tak v tuto rozhodující chvíli uloupili veledůležitý útočný doskok právě hosté a po něm přišel faul a opět na Bálinta. Ten prokázal chladnou hlavu a překlopil skóre opět na stranu hostů 75:76.

Po oddechovém čase domácího kouče, měla SLUNETA posledních 20 vteřin na útok. Míč si vzal do ruky hrdina poslední čtvrtiny Leslie Varner a byl faulován, ale bohužel ho zklamaly nervy a ani jeden trestný hod nenašel svůj cíl a hosté tak urvali nejtěsnější možnou výhru.

Tomáš Reimer (trenér SLUNETY):
„Druhé utkání, tentokrát proti Basketu Brno, třetí vyrovnaná koncovka a dneska bohužel s horším koncem pro nás, paradoxně to bylo utkání, ve kterém jsme oproti posledním dvěma, ještě v poslední čtvrtině vedli, bylo to neustále nahoru dolu, bohužel v koncovce byl soupeř šťastnější a vyhrál. Samozřejmě pro nás je to opět zdvižený prst, protože převážně v prvním poločase nehrajeme svoji hru, je to hrozně statické, hráči by ještě měli mít energii, ale nedostáváme se do toho, takže na tom my budeme muset určitě zapracovat, ale na druhou stranu je to jedna prohra, my se z toho musíme rychle oklepat a co nejlépe se připravit na další zápas.“

Martin Vaněk (trenér Brna):
„My jsme hrozně rádi za vítězství, protože všichni vědí, že se tu nevyhrává lehce a liga je vyrovnaná a každá výhra venku se počítá dvakrát. Já myslím, že většinu zápasu jsme byli lepší, měli jsme velké problémy s doskokem, Ústí nás přeskákalo o 9 míčů, ale zejména 13 útočných doskoků nás bolelo hodně. A měli jsme velmi špatné šestky (50%), takže jsem rád, že jsme to v koncovce urvali, ale rozhodně máme na čem pracovat, protože to nebylo bez chyb a musíme se rovnou připravit na středeční zápas s Pardubicemi.“

Matěj Dáňa (hráč Brna):
„Pro nás velmi důležitá výhra, protože v Ústí se lehce nevyhrává. Bylo to velmi těžké utkání, protože celý zápas jsme měli trochu navrch, ale v závěru jsme byli mínus jedna, tak jsme si vzali timeout a trenér dobře nakreslil akci, po které jsme dali koš a pak se nám povedlo týmovou obranou ubránit.“

Ladislav Pecka (kapitán SLUNETY):
„Třetí zápas jsme v koncovce už nezvládli, měli jsme na vítězství 2 šestky a nedali jsme ani jednu, ale to je jedno. Myslím, že Brno hrálo mnohem fyzičtěji a víc s energií a náš útok je neustále takový neučesaný, ale jsme nový tým a máme na čem pracovat.“

SLUNETA Ústí nad Labem - Basket Brno 75:76 (21:20 38:42 57:58)
Body domácí:
Edwards 19, Varner II 18, Oguama 13, Potoček 9, Vyoral a Číž po 6, Pecka 4
Body hosté: Chargois 17, Půlpán a Dáňa po 15, Bálint 13, Křivánek a Svoboda po 5, Kejval 4, Stráněl 2
Trojky: 28/5 – 31/7
Trestné hody: 32/24 – 21/11
Doskoky: 42 - 33
Osobní chyby: 26 - 27