Po velkém boji SLUNETA padla a Nymburk má mečbol

Po sportovně vydařeném nedělním večeru přišel na řadu už 4. finálový duel mezi Ústím a favorizovaným Nymburkem. Před utkáním vyvstávala hlavní otázka, jak zvládne SLUNETA druhý zápas ve dvou dnech v užší rotaci a v tak enormních nasazení v obraně.

A hosté opravdu začali s velkou energií a doslova ničili domácí na doskoku, po 6 útočných doskocích za prvních necelých 5 minut to už domácí kouč Honza Šotnar nevydržel a vzal si za stavu 7:9 oddechový čas. Sice nevíme, co svým hráčům řekl, ale dvě slepené trojky a SLUNETA najednou hrála s velkým sebevědomím, kvalitní obranou, a hlavně opět efektivně v útoku. První čtvrtinu vyhráli domácí 22:13.

V následujícím dějství hosté hodně přitvrdili v obraně a rychlými protiútoku stáhli náskok domácích. Zbytek první půle se pak nesl v duchu souboje Gordon – Nichols. Z něj vyšel v individuálních statistikách lépe hostující Gordon se 13 body, ale týmově na tom byl lépe jeho soupeř, protože SLUNETA si do poločasové přestávky odnesla nejtěsnější možné vedení 37:36.

Bylo jasné, že tak zkušený tým jakým Nymburk je, nepodá v druhém utkání na severu Čech tak ofenzivně mizerný útok jako předešlý den. Hosté vstoupili i do druhé půle hodně aktivně na obraně, a když se začali trefovat z perimetru, musel jejich nástup zastavovat domácí kouč oddechový časem. Po něm se ale nymburský Kovář trefuje dvakrát za 3 a jeho tým vede poprvé dvouciferným vedením 54:64. Ústecká hra trochu moc spoléhala v tomto úseku na dvojici Autrey – Nichols, a body této dvojice přiblížily Ústí na 62:68. Vše bylo před posledním dějství otevřeno.

SLUNETA nutně potřebovala, aby se k bodovým tahounům Nichols – Autrey, přidal i někdo další, aby mohla vzdorovat ofenzivní hře soupeře, ale kapitán Láďa Pecka i Kris Martin se museli poroučet ze hřiště pro 5 faulů a ostatní hráči neměli přesnou mušku, a tak všechna bodová produkce zůstala na Nicholsovi s Autreym. První jmenovaný sice ještě vykřesal naději pro domácí dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby trojkou na 78:83, ale pak už všechny střely nenašly cíl a hosté ze šestek korigovali na konečných 78:84.

V bouřlivé atmosféře Nymburk vyválčil mečbol a ve čtvrtek může na své palubovce ukončit sérii.

Honza Šotnar (kouč SLUNETY):
„Myslím, že dnes je to obrovská škoda, protože jak už ten výsledek napovídá, mohli jsme vyhrát. Odehráli jsme fantastickou první čtvrtinu, kdy jsme hráli ten basket, který jsme chtěli hrát. Dobře nám putoval míč z ruky, nepustili jsme je k ničemu, ale pak se bohužel projevilo to, co se nám stává v těch druhých zápasech. Došla nám energie, což pak spadlo do toho útoku, kdy jsme neměli sílu se uvolnit, udělat krok navíc a vypadalo to hodně staticky. Včera jsme měli 24 asistencí, dnes jich bylo jen devět. Sice jsme začali nějakým způsobem hrát na sebe, ale zkrátka ta energie nám chyběla a naopak Nymburk jí měl v obraně dostatek a tím si to vyhrál. Ale i tak jsme mohli zvítězit, fanoušci byli skvělí, udělali nám fantastickou atmosféru, i proto mě to mrzí.“

Honza Karlovský (hráč SLUNETY):
„Gratuluji Nymburku k výhře a k vedení v sérii 3:1. My jsme měli šance, aby to bylo 3:1 pro nás, místo toho je to opačně. Teď jedeme do Nymburka, kde víme, že to bude strašně těžké, na druhou stranu ten poslední krok bývá nejtěžší. Vůbec teď nevím, jak to pobrat, musíme si to rozebrat na tréninku a uvidíme.“

Francesco Tabellini (kouč Nymburka):
„Gratuluji ústeckému týmu k úžasné atmosféře, kterou tady dokázali se svými fanoušky vytvořit. Myslím, že fanoušci tlačili tým, velice dobrý tým k výbornému výkonu. My jsme začali vlažně, neuvědomovali jsme si důležitost zápasu. Pak jsme ale nastavili správnou mentalitu a v příštím zápase musíme předvést minimálně stejné nasazení, jinak nebudeme úspěšní, protože od Ústí očekávám, že bude hrát skvělé zápasy až do konce.“

Martin Kříž (hráč Nymburka):
„Po včerejším zápase jsme se snažili se nastavit v hlavách jako by ten zápas vůbec nebyl. Jsme rádi že jsme to dnes urvali a zvýšili na 3:1. Myslím si, že atmosféra i emoce na hřišti byly hodné play-off. Pevně věřím, že ve čtvrtek to doma ukončíme, ale jak jsme si řekli v šatně – ještě není hotovo a věřím, že Ústí bude vzdorovat, takže je to zase jenom o nás jak k tomu přistoupíme a budeme plnit 40 minut to, co si řekneme.“

SLUNETA Ústí nad Labem – ERA Basketball Nymburk 78:85 (22:13, 37:36,62:68)
Body domácí:
Nichols 29, Autrey 27, Karlovský a Rowan po 6, Martin 4, Nábělek 3, Pecka 2, Johnson 1
Body hosté: Gordon 29, Mathon 13, Tůma 12, Kříž a Bohačík po 9, Kovář 6, Stephens 5, Sanders 2
Trojky: 33/9 – 19/9
Trestné hody: 24/19 – 34/26
Doskoky: 26 - 42
Osobní chyby: 28 - 22